Niska jakość produktów spożywczych w supermarketach sprawiła, że coraz więcej indywidualnych hodowców, chce trudzić się między innymi hodowlą kur. A jak hodowla kur, to oczywiście również inkubacja jaj kurzych, by utrzymać stado w dobrej kondycji. I właśnie dlatego skupimy się dziś na inkubacji jaj kurzych. Przejdziemy ten proces krok po kroku, by każdy hodowca mógł czerpać satysfakcję nawet z hobbystycznej hodowli. Dlaczego warto zdecydować się na inkubację jaj kurzych w warunkach domowych i profesjonalnych? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.
Skuteczna inkubacja jaj a wybór inkubatora do jaj kurzych
Pierwszym elementem, który z pewnością ułatwi spełnienie marzenia o większym stadzie kur w przydomowym gospodarstwie, jest wybór odpowiedniego inkubatora. Z modeli dostępnych na rynku można szybko zauważyć, że są modele bardziej lub mniej zautomatyzowane. Poszczególne maszyny różnią się od siebie również pod względem pojemności, czyli ilości jaj, które można jednorazowo poddać procesowi inkubacji. A jest w czym wybierać, ponieważ rozstrzał pod tym względem jest ogromny: od 60 do 4800 jaj. I tutaj warto zastanowić się, który model będzie odpowiedni do potrzeb hodowcy, ponieważ za wielkością maszyny idzie również zużycie energii elektrycznej.
Ponadto nowoczesne inkubatory do jaj mają również funkcję obracania jaj, co skutecznie redukuje obowiązki hodowcy. A bez regularnego i precyzyjnego obracania jaj w czasie wygrzewania ich w inkubatorze, wylęg będzie prawdopodobnie znikomy.
A zatem zakup inkubatora do jaj warto przemyśleć, by był on optymalnie dopasowany do indywidualnego planu wylęgu piskląt.
Selekcja jaj do inkubatora
To, skąd pochodzą jaja, wbrew pozorom ma znaczenie. Oczywiście najlepsze będą te, które pochodzą z Twojego gospodarstwa. Jeśli takich nie masz, skorzystaj ze wsparcia zaprzyjaźnionej fermy, by do inkubatora ostatecznie trafiły jaja bez wad genetycznych oraz takie, które nie są zakażone chorobami ptasimi. Ważnym elementem selekcji jaj, jest wykonanie ich dezynfekcji przy użyciu specjalnych preparatów o działaniu grzybobójczym i bakteriobójczym. Jeśli inkubator był już wcześniej używany do wylęgu piskląt, pamiętaj również o tym, by zdezynfekować jego wnętrze.
W inkubatorze umieszcza się jaja nie starsze niż 7 dni. Ważne jest, by były one przechowywane w odpowiednich warunkach. Zaleca się, by temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosiła 12-13 stopni Celsjusza przy wilgotności na poziomie 80%. Nigdy nie należy przechowywać jaj w lodowce, gdyż temperatura jest wówczas zbyt niska.
I na koniec — selekcja jaj. Wybierz te, w których skorupka jest zdrowa, a w środku znajduje się tylko jedno żółtko.
Inkubacja jaj kurzych dzień po dniu — od czego zacząć?
Po uruchomieniu inkubatora warto ustawić pożądane parametry, by skontrolować jego działanie. Optymalna temperatura do wylęgu jaj kurzych wynosi 37.7 stopni Celsjusza. Na pierwszym etapie wilgotność powietrza w inkubatorze powinna wynosić ok. 50-55%. Umieść jaja w tacach inkubatora (spiczastym brzegiem w stronę dołu) i pozostaw je na 18 dni. W tym czasie minimum dwa razy w ciągu doby jaja muszą być obracane w każdą ze stron, by wygrzewały się one równomiernie.
Podczas pierwszej fazy inkubacji jaj kurzych, ale nie szybciej niż po 7 dniach, warto sprawdzić poziom rozwoju embrionów w skorupkach. Można to zrobić przy pomocy owoskopu, który podświetlając jajko, uwidacznia zmiany zachodzące we wnętrzu jaja. Jest to proste, a dzięki tej czynności, eliminuje się martwe jednostki. Jajo, które po 7 dniach nie ma siateczki żyłek w kolorze czerwonym, nie zostało zapłodnione i trzeba je usunąć z inkubatora. Drugie badanie należy wykonać około 14 dnia inkubacji.
Wyjęte z inkubatora jajo nie powinno być poza nim dłużej niż 120 sekund. Ważny jest tutaj sposób podnoszenia i odkładania jaj — trzeba to zrobić sprawnie, ale delikatnie, by nie uszkodzić powstających w tym czasie końcówek neuronowych.
Niezapłodnione jaja, które zostaną w inkubatorze, będą wydzielać gazy, szkodliwe dla pozostałych — zdrowych zarodków.
Wykluwanie się piskląt
Ostatni etap inkubacji zaczyna się 18 dnia. Wówczas wszystkie jaja należy przełożyć z tac do niższej części inkubatora, gdzie pisklęta będą mogły się swobodnie wykluć. Klucie piskląt odbywa się przez trzy doby i w tym czasie należy zmniejszyć nieco temperaturę do 37.2 stopni Celsjusza i zwiększyć wilgotność powietrza do 65-70%. Po wykluciu się wszystkich piskląt można je przełożyć do odchowalnika dla piskląt, gdzie w odpowiednich warunkach będą się prawidłowo rozwijać. Posiadanie odchowalnika nie jest obowiązkowe, jednak w dużym stopniu takie urządzenie ułatwia utrzymanie właściwych warunków niezbędnych do rozwoju małych piskląt.
Prawidłowa inkubacja to Twój sposób na zdrowe stado kur
Jeśli hodowca dba o prawidłową inkubację jaj kurzych i wykona wszystko zgodnie z zaleceniami, to stado kur będzie zdrowe, a jaja będą bogate w pożądane wartości odżywcze. Nie da się ukryć, ale prawidłowa inkubacja oraz okres po wylęgu jaj, mają wpływ między innymi na nośność kur w przyszłości.
Szukając odpowiednich urządzeń, które wspierają hodowców kur w utrzymaniu pożądanej liczebności stada w małych i dużych gospodarstwach, warto zwrócić uwagę na urządzenia Bio Eggs, które spełniają wszystkie normy i istotne parametry w procesie inkubacji i automatyzują proces wylęgu jaj.