Onagadori

Onagadori  -  kura długoogoniasta typu bażanciego, u kogutów część piór nie podlega wymianie. Pióra przyrastają u dorosłych osobników na długość 70-90 cm rocznie. U starszych ptaków długość ogona osiąga nawet 13 m. Podczas wystaw koguty umieszcza się w specjalnych klatkach z bardzo wysoko umieszczonym drążkiem do siedzenia  dzięki czemu można w pełni podziwiać ich długi ogon.

Hodowla kur długoogoniastych w Japonii liczy sobie ok.1000 lat. Przodkowie tych kur pochodzą prawdopodobnie z Chin kontynentalnych  czy też Indonezji. Do XIX wieku hodowla kur o długim ogonie była feudalnym przywilejem szlachty japońskiej. Obecnie najwięcej hodowców tych kur jest na wyspie Shiooku. W roku 1908  roku powstało Towarzystwo Ochrony Kur Długoogoniastych, a w roku 1923 rząd Japonii wydał dekret otoczono ochroną kury długoogoniaste jako dobro kulturowe kraju.

Według japońskich doniesień rasa onagadori ma tych samych dalekich przodków co feniks. Młode osobniki ras onagadori i feniks są nie do odróżnienia. U onagadori stwierdzono jednak obecność specyficznego genu, który sprawia, że część piór w siodle i ogonie nie wypada, lecz rośnie przez lata.

Znana są onagadori złotoszyje, srebrnoszyje, białe, białoczarne i złotoczerwone.

Onagadori
Onagadori
Onagadori
Onagadori
Onagadori
Onagadori
Onagadori
Onagadori