Sebrytka

Sebrytki to z całą pewnością jedne z najpiękniejszych i zarazem najmniejszych kur na świecie. Swoją nazwę wywodzą od nazwiska słynnego angielskiego hodowcy sir Johna Sebrighta, który poświęcił ogromną część swojego życia na wyhodowanie tej uroczej rasy.

W swoich eksperymentach hodowlanych posiłkował się wieloma miniaturowymi rasami kur w tym i naszymi czubatkami, po których najprawdopodobniej sebrytki odziedziczyły efektowny rysunek i barwę upierzenia. Oficjalna data powstania rasy to 1800 rok.

Sebrytki to filigranowe kurki, o drobnej lecz szlachetnej sylwetce, pełne temperamentu, niezwykle żywotne i przywiązane do swojego kurnika. Są bardzo ostrożne i czujne, a jednocześnie łagodne w kontaktach z człowiekiem. Koguty to urodzeni przywódcy i opiekunowie stadek. Potrafią z wielką pasją i zaangażowaniem wodzić swoje "małżonki" oraz odważnie bronić je przed natrętami. Przy tym są bardzo tolerancyjne i bez powodu nie wszczynają walki. Kurki odznaczają się dość dobrym instynktem macierzyńskim i potrafią wytrwale wysiadywać jajka i opiekować się swoim potomstwem. Są niezwykle opiekuńczymi matkami i nie pozwalają innym kurom się zbliżyć do piskląt.

Sebrytka
Sebrytka
Sebrytka
Sebrytka
Sebrytka
Sebrytka
Sebrytka