Chabo

CHABO - istnienie tej rasy owiane było wielką tajemnicą. Według źródeł na początku siedemnastego stulecia chabo trafiła z Chin do Japonii, gdzie zyskało sobie wielką sympatię  są to bardzo małe, krótkonogie kurki. Charakterystyczna i nadająca tej rasie swoisty, niepowtarzalny wygląd to szeroka, zaokrąglona, niska sylwetka, duża głowa i pionowo stojący długi gęsty ogon.
Tułów relatywnie szeroki, silny, krótki. Szyja krótka, zaokrąglona, z mocnym wybujałym upierzeniem. Ramiona zakryte piórami pokrywowymi. Grzbiet bardzo krótki ale szeroki.  Patrząc na nie z boku powinny  przedstawiać formę wąskiej szpilki do włosów  w  kształcie U, w którym powinny się zawierać uda, szyja i ogon.

Skrzydła duże, opadające do dołu, jednak powinny końcówkami lotek zawadzać o podłoże. Ogon szeroko osadzony, pionowy, wysoki, a jego sierpówki powinny sięgać ponad głowę i być lekko zagięte do tyłu. Natomiast u kur sterówki w ogonie mocne, szerokie i gęste.
Pierś pełna i szeroka, mocno zaokrąglona, dobrze wysklepiona. Podudzia bardzo krótkie, mocno opierzone. Nogi krótkie i grube, mała widoczne. o barwie żółtej. Głowa duża, szeroka, pasująca do całości. Część twarzowa gładka, u starszych kogutów nieznacznie pomarszczona, z naroślami nad oczami. Grzebień typu pojedynczego, duży, gruby, szeroko osadzony, o ziarnistej fakturze. powinien mieć pięć bardzo wyrazistych i głębokich zębów. Dzwonki szerokie, długie, wyraźne, fakturą zbliżone do grzebienia, połączone z zausznicami.
Chabo spotykane są w trzech rodzajach upierzenia: gładkim, lokowanym i jedwabistym. obecnie znane są 23 odmiany barwne tych ptaków.

Chabo
Chabo
Chabo
Chabo
Chabo
Chabo
Chabo
Chabo
Chabo
Chabo
Chabo