Ayam Cemani

Ayam Cemani w bezpośrednim tłumaczeniu znaczy "kogut czarny"Jest to niezwykle interesująca i rzadka rasa kur pochodząca z Sumatry. Kilkanaście lat temu zainteresował się nią Holender Jan Steverink, który z racji swoich obowiązków zawodowych wielokrotnie odwiedzał Indonezję. Kiedyś dowiedział się przypadkiem, że w najbliższej okolicy, w których przebywał są dwie rodziny, które od pokoleń trzymają dziwne, całkowicie czarne kury.

Co jest takiego niezwykłego w tych kurach z Sumatry? Nie tylko mają czarne pióra, grzebień, co często zdarza się i u innych kurzych ras, choćby chabo, ale charakteryzują się też całkowicie czarnymi kośćmi, mięsem... nawet krew mają czarną...
Za pierwszym razem przywiózł do Europy kilkadziesiąt jajek, z których wykluły się cztery pisklaki.
Dziewięć lat temu przywiózł do Holandii 20 kolejnych jajek. Wykluło się z nich tym razem siedem pisklaków, a przeżyły cztery - trzy kurki plus kogut. I to był już zaczątek hodowli. Obecnie jedynie kilku hodowców w Europie  hoduje tę rasę kur. Osiągają one bardzo wysokie ceny. Obowiązuje "ciche" porozumienie które "nakazuje" im nie sprzedawać ayam cemani poniżej 100 Euro/sztuka.

Po ostatniej tragedii w Indonezji 13 metrowe tsunami zmiotło z powierzchni ziemi dziesiątki tysięcy istnień ludzkich. Ta sama fala bezpowrotnie unicestwiła naturalne siedlisko ayam cemani, występujące na tych terenach od co najmniej 700 lat. Wiele wskazuje na to, że Jan Steverink dokonał wiekopomnego dzieła tworząc zupełnie nowe "gniazdo" tych czarnych kur w Europie.
Ale sama atrakcja związana z czarnym kolorem tej rasy to nie wszytko. Ayam cemani to w Indonezji kura mityczna. Tamtejsze wierzenia religijne każą składać ofiary ze zwierząt! Właśnie czarnego koguta ayam cemani. Poza tym tubylcy święcie wierzą w to, że zjedzenie czarnego mięsa i wypicie czarnej krwi dodaje mężczyznom witalności i wigoru.

Ayam Cemani
Ayam Cemani
Ayam Cemani
Ayam Cemani
Ayam Cemani
Ayam Cemani