Rożeniec białolicy

Rożeniec białolicy zamieszkuje Amerykę Południową oraz niektóre okoliczne wyspy. Spotykane są nad śródlądowymi, płytkimi jeziorami, nad ślepymi odnogami rzek, jak też nad zatokami morskimi z brzegami porośniętymi trzciną oraz krzewami.

Wierzch głowy dorosłego ptaka jest koloru brązowego, policzki oraz gardło koloru białego. Na grzbiecie posiada wydłużone brązowe pióra z jasnymi obwódkami, spód oraz boki ciała są czerwonobrązowe z ciemnymi plamkami. Lusterko jest barwy zielonej i jest podkreślone szerszym żółtawobiałym oraz węższym czarnym paskiem. Sterówki wydłużone, ostro zakończone w kolorze cynamonowym. Górna część dzioba jest niebieska z czerwoną plamą, u nasady po każdej stronie. Rożeniec białolicy posiada nogi barwy szarej. Samica zaś jest nieco mniejsza od samca, jej kolor jest bardziej matowy.

Mutacje: srebrna, złota oraz niebieska

Ich gniazdowanie uzależnione jest często od pory deszczowej. Czasami zdarza się że podczas długotrwałej suszy ptaki te nie przystępują do lęgów. Gniazda zakładają zazwyczaj na ziemi w pobliżu wody . Gniazda ukrywają w roślinności zielonej lub w krzewach. Kaczka znosi zazwyczaj od 5 do 12 jaj koloru kremowego. Pisklęta wodzone są głównie przez matkę, chociaż ojciec przejawia pewien instynkt opiekuńczy nad potomstwem. Czasami pisklęta pochodzące z dwóch różnych gniazd łączą się i wodzone są przez dwie kaczki. W wieku 44-60 dni młode ptaki są już samodzielne.

Rożeniec białolicy
Rożeniec białolicy
Rożeniec białolicy
Rożeniec białolicy
Rożeniec białolicy
Rożeniec białolicy
Rożeniec białolicy
Rożeniec białolicy