Mandarynka

Kaczka Mandarynka swoje naturalne miejsce zamieszkania ma we wschodniej części Azji, w okolicach dorzecza Amuru oraz w rejonach Ussuryjska (tj. Rosja). Kaczki mandarynki znajdziemy ją również na terenach Japonii, Chin, Tajwanu oraz Korei.
Mandarynka jest jedną z najbardziej znanych, popularnych i najmniej problemowych kaczek na świecie.

Samiec kaczki mandarynki podczas okresu godowego zyskuje przepiękną barwę, natomiast w okresie spoczynku barwami przypomina samicę.Na głowie widoczny czub składający się z piór w kolorach: zielonym, fioletowym, brązowym, szarym oraz białym. Czoło w mocno błyszczącym zielonkawym kolorze, skronie białe z barwą kredowobiałą w okolicach dzioba.
Pióra na szyi wydłużone i wąskie w kolorze pomarańczowożółtym, tworzą coś na podobieństwo kołnierza. Pierś mocno fioletowa z tendencją błyszczenia w słońcu, po bokach.
Zarówno ogon jak i grzbiet i lotki są w kolorze brunatnym z prześwitującymi szarawymi odcieniami. Chorągiewki zewnętrzne mocno pnące się do góry, koloru jasnego brązu lub pomarańczowego.Dziób jasno czerwony, nogi w kolorze pomarańczowym bardzo ładnie współgrają kolorystycznie z całym ubarwieniem.
Dorosły ptak osiąga długość ok. 40-49 cm ważąc mniej więcej 500-600g

Samica madarynki jest brązowa, z elementami szarości.Od ciemnego oka samicy ciągnie się białawy podłużny pasek, sięgający aż do tyły głowy. Dziób ciemny.

Dla kaczek mandarynek spróchniałe pnie albo dziuple w wysokich drzewach (czasem nawet ok. 10m. nad ziemią) są najlepszymi dla nich gniazdami. Samica składa od 10-15 jaj o kremowej barwie, następnie wysiaduje je przez okres 4 tygodni (28-31dni).
Świeżo wyklute pisklęta wyskakują z dziupli (wcześniej jednak muszą wyschnąć i zaabsorbować woreczek żółciowy, by mieć siłę), gdzie pod wodzą swej matki kierują się w stronę wody.
Młode po okresie 40-44 dni stają się samodzielne, po roku są dojrzałe płciowo i gotowe do rozmnażania.

Mandarynka
Mandarynka
Mandarynka
Mandarynka
Mandarynka
Mandarynka
Mandarynka
Mandarynka
Mandarynka
Mandarynka
Mandarynka
Mandarynka