Przepiór kalifornijski

Przepiór kalifornijski (Callipepla californica) zamieszkuje suche obszary zachodniej części Ameryki Północnej, ciągnące się od południowo- wschodniego Oregonu do południowej Kalifornii. Został po raz pierwszy przywieziony do Europy w roku 1837

Samiec ma na głowie czarny czubek złożony z 6 piór. Czubek głowy jest czarny, pod nim jest biała opaska, gardło również czarne, odgraniczone od reszty ciała białym paskiem. Pierś, wierzch ciała i zewnętrzna strona sterówek szara. Skrzydła są szarobrązowe, w żółte paski. Pióra na brzuchu są żółte z czarnymi brzegami, na nich jest czerwona plama. Nogi szare, dziób czarny. Lotki drugiego rzędu mają żółte obwódki, więc gdy patrzymy na ptaka z góry widać 2 żółte pasy. Kark jest czarno-biały. Ubarwienie samicy - jasnobrunatne. Ma krótszy czubek, i mniej żółtych piór na brzuchu, bez plamki. U obu płci czub pozostaje w tym samym miejscu - nie jest przyciskany do głowy ani stawiany "na sztorc".

Na początku kwietnia łączą się w pary - są monogamiczne - i razem szukają odpowiedniego miejsca na założenie gniazda. Gniazdo jest płytkim zagłębieniem w ziemi, wyściełanym trawą i liśćmi. Zwykle jest umieszczone pod gęstym krzewem, albo w zaroślach obok kamienia. Samica składa 12-16 jaj, kremowych z brązowymi plamkami. Jaja wysiaduje samica, a samiec strzeże rewiru lęgowego. Po 22 dniach wysiadywania wykluwają się pisklęta. Po resorbowaniu woreczka żółtkowego i dokładnym wyschnięciu - co trwa około jednej doby - wyruszają ze swoimi rodzicami w poszukiwaniu pokarmu. Pisklęta żywią się drobnymi zwierzętami (np. dżdżownicami) oraz nasionami i zielonymi częściami roślin. Zdolność do lotu osiągają po trzech tygodniach, a noce spędzają na gałęziach drzew i krzewów z samicą. Czterotygodniowe pisklęta usamodzielniają się. W wieku 8 tygodni uwidacznia się dymorfizm płciowy. Trzymiesięczne osiągają wielkość osobników dorosłych. Wiosną następnego roku mogą przystąpić do lęgów.

Przepiór kalifornijski
Przepiór kalifornijski
Przepiór kalifornijski