Góropatwa czerwona

Góropatwa czerwona (Alectoris rufa) zwana także kuropatwą czerwoną- to ptak należący do rodziny kurowatych. Podobnie jak góropatwa skalna, góropatwa czerwona jest gatunkiem osiadłym. Występuje w Europie Zachodniej, a konkretnie na Półwyspie Pirenejskim, Nizinie Francuskiej, w południowej części Wielkiej Brytanii, na Korsyce.

W środowisku naturalnym spotkać ją można na suchych, piaszczystych i skalistych zboczach górskich, na polach uprawnych, w winnicach. Żyje w stadach liczących po kilkadziesiąt osobników. Żywi się zielonymi częściami roślin, owocami, nasionami, korzeniami, owadami i ich larwami, pajęczakami, drobnymi mięczakami.
Wyglądem przypomina góropatwę skalną, choć jest od niej jaskrawiej ubarwiona. Długość jej ciała sięga 34 cm, waga w przybliżeniu 4-5 kg. Pierś u obu płci jest niebieskoszara, grzbiet ciemnoczerwono-brązowy, podgardle białe z czarną obwódką, która przechodzi w czarne, promieniste prążki. Brzuch jest żółtawy, boki prążkowane. Młode nie mają prążków i obwódki podgardla.

Sezon lęgowy tych ptaków zaczyna się w kwietniu. Pary pozostają sobie wierne nieraz przez wiele lat, choć jeden samiec może mieć dwie partnerki. Gniazdują na ziemi, samica składa w jednym lęgu do 12 jaj. Czasem jedna para ma dwa gniazda - jednym opiekuje się samiec, drugim samica. W przypadku jednego gniazda rodzice dzielę się obowiązkami. Pisklęta wykluwają się po 23-25 dniach i od razu opuszczają gniazdo, by pod opieką rodziców szukają pokarmu. Latać uczą się w wieku 10 dni. Po 2 miesiącach są już wielkości dorosłego ptaka, ale pozostają z rodzicami przez całą zimę. Dojrzałość płciową osiągają w pierwszym roku życia. Kuropatwa czerwona może żyć do 6 lat.

Góropatwa czerwona
Góropatwa czerwona
Góropatwa czerwona
Góropatwa czerwona
Góropatwa czerwona