Bażant złocisty

Bażant złocisty  to jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych bażantów ozdobnych. Jest to ptak niezwykle niewymagający, łatwy w hodowli i chętnie rozmnażający się. Bażant złocisty to bardzo stara rasa - hodowany był w Chinach jeszcze przed naszą erą.

Bażant złocisty jest ptakiem dość drobnym i smukłym. Kogut razem z ogonem osiąga długość 100-110 cm, kura jedynie 64-67 cm. Kura jest żółto-brązowa z poprzecznym prążkowaniem i jaśniejszym brzuchem. Pióra ogona mają poprzeczne, czarne pręgi. Kogut jest znacznie bardziej reprezentacyjny. Najbardziej charakterystycznym elementem jego wyglądu jest wspaniały czub, zaczynający się tuż przy górnej nasadzie dzioba, przykrywający ciemię i przechodzący gładko aż za głowę. Czub składa się z jedwabistych, złotych piór. Jego szyja jest pomarańczowa z dwiema ciemniejszymi pręgami, boki głowy żółtobrązowe. Tył i boki szyi otacza charakterystyczny kołnierz z piór. Na grzbiecie znajduje się metalicznie błyszczące, zielone "siodełko" z czarnymi obwódkami piór, Pozostała część grzbietu ma zabarwienie żółte, przechodzące w pomarańczowoczerwone. Pierś i brzuch są jaskrawoczerwone, a lotki - niebieskie. Pióra nadogonowe są wydłużone i mają czerwone końce. Pióra ogona długie, czarnobeżowe, nakrapiane.

Koguty bażanta złocistego są zdecydowanymi poligamistami - w okresie lęgowym przydziela im się 3-4 kury. W tańcu godowym samiec okrąża samicę rozpościerając zalotnie kołnierz i wydając syczące dźwięki. Ptaki budują gniazda w gęstej trawie, pod krzewami itp. Wykładają je liśćmi i trawą.  Kura znosi od 6 do 16 śnieżnobiałych jaj, które wysiaduje przez 22-23 dni. Pisklęta mają rudawy grzbiet i kremowożółty brzuch, głowa zaś żółta nakrapiana ciemniejszymi plamkami. Kurczęta są wodzone przez matkę.).

Obecnie hodowane są trzy barwne mutacje bażanta złocistego:

Mutacje te nie występują w środowisku naturalnym.

Bażant złocisty
Bażant złocisty
Bażant złocisty
Bażant złocisty
Bażant złocisty