Bażant diamentowy

W naturze bażant diamentowy występuje głównie w zachodnich Chinach, północnej Birmie a także wschodnich Indiach. Zamieszkuje głównie górskie lasy na wysokościach około 2000-3000 m.n.p.m  W naturze żywi się m.in. bezkręgowcami, pędami bambusa, zielonymi częściami roślin. Prowadzi skryty tryb życia w zaroślach bambusowych. W Chinach hodowany jeszcze przed naszą erą.

Dorosły bażant diamentowy jest jednym z najpiękniejszych bażantów. Samiec jest ekstrawagancko ubarwiony samica ma skromne upierzenie. U samca na głowie jest czubek pierwsza jego połowa (rosnąca na ciemieniu) jest zielona druga czerwona. Pióropusz otaczający szyje biały z czarnymi obwódkami. Pierś i górna część grzbiety są zielone z metalicznym połyskiem. Pióra na piersi podobnie jak i w pióropuszu ułożone w charakterystyczne łuskowanie. Brzuch i podbrzusze śnieżno białe podobnie jak nogawki. Pokrywy skrzydłowe są koloru ciemnoniebieskiego z metalicznym połyskiem. Pióra w dolnej części grzbietu żółte lecz w okolicach pygostylu przechodzą one w pióra intensywnie czerwone. Ogon jest biały z czarnym pręgowaniem i plamkami.

Samica  jest skromniej ubarwiona Głowa, szyja, pokrywy skrzydłowe ,grzbiet i ogon koloru jasno brązowego z czarnymi plamkami pióra muszą być ułożone w charakterystyczne łuskowanie. Jedynie brzuch jest biały oraz ciemię powinno być rdzawe.

Samice najczęściej w okresie kwietnia do maja zaczynają nosić jajka. Jajka są koloru kremowego z lekkim różowym odcieniem. U bażantów diamentowych inkubacja trwa 23 dni. same Pisklaki są brązowo żółte i są bardzo podobne do piskląt bażanta złotego.