Bażant bananowy

Bażant bananowy (Chrysolophus pictus luteus) gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych. Występuje w środkowych Chinach. Zamieszkuje lasy górskie i skaliste wzgórza porośnięte gęstymi krzewami oraz bambusem. Bardzo rzadko zrywa się do lotu, spłoszony ucieka piechotą. Jest bardzo skryty. Koguty to poligamiści i w okresie lęgowym gromadzą wokół siebie do 8 kur. Samica znosi od 6 do 16 kremowych jaj, które wysiaduje przez 22-23 dni.

Hodowany obecnie Bażant Ghigi, bananowy, lutino lub żółty. Znany również jako złocisty Ghigi, jest popularna mutacją. Odmiana ta została uzyskana w niewoli w 1950 roku w Bolonii we Włoszech, przez profesora Alessandro Ghigi, na podstawie typowego Bażanta złocistego, pochodzącego z centralnych i zachodnich Chin porośniętych gęstymi krzewami i bambusem.

Dorosły kogut osiąga długość od 90 do 110 cm, z czego 2/3 długości stanowi jego piękny ogon z cimnoszarymi nakrapianymi plamami. Na głowie ma jaskrawożółty czub i takiego samego koloru okolice kupra. Podobnie pozostała część tułowia a przede wszystkim pierś jest koloru żółtego. Grzywa na głowie zachodząca od tył na szyję tworzy szeroki kołnierz i jest pomarańczowozłoty w czarne pasy. Skrzydła są żółtoszare z ciemnymi plamami, pióra na grzbiecie żółte z ciemną obwódką koło szyji. Nogi i stopy są żółte. Samica natomiast ma ubarwienie jasnoszare z cętkowanym jasnym odcieniem.

Samice chętnie same wysiadują jaja, które są jaśniejsze niż jaja formy dzikiej. Młode pisklęta są żółte z jasnoszarymi pręgami.

Bażant bananowy
Bażant bananowy
Bażant bananowy
Bażant bananowy